GREENTECH GT-IP21HD IP KAMERA

Android telefonlara gelen özellikle yeni güvenlik güncellemeleri ile birlikte P2PIPC uygulamasının eş zamanlı güncellemesi yapılamamasından dolayı kaldırılmaktadır. Telefonunuzun Anroid versiyonuna uyumlu olan uygulamayı www.greentech.com.tr adresindeki "Download" menüsünden yükleyebilirsiniz.

Yükleme esnasında sorun yaşarsanız aşağıdaki linke tıklayarak yükleme kılavuzunu indirebilirsiniz.

Kamerayı görüntülerken donmalar yaşamanızın birkaç farklı sebebi olabilir;

 • Çok fazla kullanıcı tarafından kameranın aynı anda görüntülenmeye çalışılması
 • Kısa süre içerisinde kameraya çok fazla sayıda komut verilmesi
 • Kameranın bağlı olduğu internet upload hızının düşük olması
 • Kamerayı görüntülerken kullandığınız cihazınızın bağlı olduğu internet download hızının düşük olması

ANDROID Cihazlar için;

1- Tablet veya akıllı telefonunuzdaki P2PIPC uygulamasını açınız ve “Cihazlar” sekmesine giriniz.

2- Kullanıcı adı veya şifresini değiştirmek istediğiniz kameranızın yanındaki info (i) ikonuna tıklayınız.

3- Açılan penceredeki “Kullanıcı” menüsüne giriniz.

4- “Yönetici” kısmındaki kullanıcıyı veya şifreyi veya her ikisini değiştirebilirsiniz. Ardından sağ üst köşedeki “Kayıt” a basınız.

Bu işlemin ardından kameranız kendisini yeniden başlatacak ve yeni kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapabileceksiniz.

iOS Cihazlar için;

1- Tablet veya akıllı telefonunuzdaki P2PIPC uygulamasını açınız ve “Devices List” sekmesine giriniz.

2- Kullanıcı adı veya şifresini değiştirmek istediğiniz kameranızın yanındaki info (i) ikonuna tıklayınız.

3- Açılan penceredeki “User” menüsüne giriniz.

4- “Administrator” kısmındaki kullanıcıyı veya şifreyi veya her ikisini değiştirebilirsiniz. Ardından sağ üst köşedeki “Save” e basınız.

Bu işlemin ardından kameranız kendisini yeniden başlatacak ve yeni kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapabileceksiniz.

Kameranızın yaptığı .264 uzantılı kayıtları VLC ortam oynatıcısı üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Ancak aşağıdaki adımları takip ederek programdaki bazı ayarları değiştirmeniz gerekmektedir.

1-VLC ortam oynatıcısını indirip, çalıştırınız.

2-Sayfanın üst tarafındaki araç çubuğundan "Araçlar"'ı ardından açılan menüden "Ayarlar"'ı seçiniz.

3-Açılan sayfanın sol alt köşesindeki "Görüntülenecek Ayarlar" bölümünden Ayrıntılı'yı seçiniz.

4-Giriş/Kodlayıcı/Çözücü sekmesinden "Tekleyiciler"'i seçiniz. "Tekleyici Modülü" olarak H264 Görüntü Tekleyicisi'ni seçiniz. Kaydet'e basınız.

5-Sayfanın üst tarafındaki araç çubuğundan "Ortam"ı ardından Dosya Aç'ı seçiniz. Dosya Adı alanının yanındaki "Dosya Türü"'nü Tüm Dosyalar olarak değiştiriniz.

Kullandığınız P2PIPC uygulaması farklı modellerde kameraların kullandığı ortak bir uygulamadır. Bu sebeple uygulamada bulunan her fonksiyon kameranız için aktif olmayabilir. Kamerada bulunan ve yoğun kullanılan fonksiyonlar kullanım kılavuzunda açıklanmıştır.

FTP internete bağlı iki aygıt arasında dosya transferi yapmak için kullanılan bir internet protokolüdür. FTP menüsünden ise alarm anında kameranın yakaladığı ekran görüntüsünün mail adresine gönderildiği gibi belirlediğiniz bir FTP sunucusuna da iletilmesi için gerekli ayarları yapabilirsiniz.

Cep telefon veya tabletinizde kullandığınız uygulayı GT-IP35HD kamerayı görüntülemek için kullanabilirsiniz. Ancak PC'de görüntülemek için kullandığınız program GT-IP35HD modelini görüntüleyememektedir. greentech.com.tr adresinden kameranıza uygun yazılımı indirmeniz gerekir.

GT-IP21HD/GTIP23HD kameralar GT-IP35HD'den farklı bir program ile görüntülenmektedir. Ancak zaman zaman yazılımlarda çakışmalar ve sonuç olarak görüntüde kopukluklar yaşanabilir. Bunu engellemek için aşağıdaki adımları takip ediniz.

1- Denetim masasından "Programlar ve Özellikleri"(Program Ekle/Kaldır vb.)'ne girip GreenIPCam yazılımını kaldırınız. Ayrıca Yerel Disk(C:)'ye girerek, oluşturulan GreenIPCam dosyasını siliniz.

İkinci yazılımı farklı bir diske kaydetmek için yeni bir yerel disk oluşturmanız gereklidir.(eğer bilgisayarınızda zaten farklı bir disk mevcut ise yeni bir disk oluşturmanıza gerek yoktur. 5. adıma atlayabilirsiniz.)

2- Başlat menüsünde Bilgisayarım'ın üzerinde sağ tıklayarak Yönet'i seçiniz.

3- Soldaki sekmelerden Disk Yönetimi'ni seçiniz. Disk 0 yazan alanda (C:)'nin üzerinde gelip sağ tıklayınız. Birimi küçült'ü seçiniz. Küçültülecek Alan Miktarını MB Olarak Girin yazan alana minimum 10000 mb olmak üzere istediğiniz bir miktar giriniz.

4- Disk 0 yazan alanda (C:)'nin yanında oluşturduğunuz Ayrılmamış yazan alanın üzerine gelip sağ tıklayınız. Yeni Basit Birim'i seçiniz. Şu Sürücü Harfini Ata yazan sayfaya gelene kadar ileri'ye tıklayınız. Dilediğiniz bir harf seçiniz. İleri'ye basınız. Basit Birim Etiketi alanına diskinize bir isim veriniz. İleri ve son'a tıklayarak disk oluşumunu tamamlayınız.

5- greentech.com.tr adresinden kameralarınıza uygun olan yazılımları indiriniz. GT-IP21HD/GT-IP21HD kameralarının yazılımını İleri tuşuna basarak ilk kurulumu gerçekleştirdiğiniz gibi tamamlayınız.

6- GT-IP35HD yazılımının kurulumunu gerçekleştirirken Kameranın Kurulacağı Hedef Klasörü seçin sayfasından Gözatın'a basınız ve yeni oluşturduğunuz diski seçiniz.(eğer disk oluşumu gerçekleştirmediyseniz ve bilgisayarınızda (C:) dışında bir disk mevcut ise o diski seçiniz.)

Örneğin oluşturduğunuz disk H ise H:\GreenIPCam olarak gözükecektir. Metnin sonuna 2 yazınız. (örn. H:\GreenIPCam2) İleri'ye basınız. Başlat Menüsü Klasörünü de GreenIPCam2 olarak değiştiriniz. Kurulumu tamamlayınız.

GreenIPCam uygulaması üzerinden kamerayı görüntülediğiniz ekranın üzerine sağ tıklayıp "Kamera Ayarları"nı seçiniz. Sağdan Saat Ayarları sekmesine giriniz. "NTP Sunucuyu Etkinleştir"in yanındaki tiki kaldırınız. "Yerel Saat"in yanındaki tiki etkinleştiriniz.

Kameranızın uyarı sesini kapatmak için lütfen aşağıdaki adımları takip ediniz.

1-Bilgisayar üzerinden GreenIPCam programını çalıştırınız. Uygulamanın sağ alt köşesindeki beyaz dikdörtgenin üst kısmındaki "Cihazlarım" bölümünde kameranızın (kırmızı renk) üzerine gelip sağ tıklayınız. Konfigürasyon’a giriniz.

2-Ağ ayarlarındaki kameranızın IP adresini ve portunı not ediniz.

3-Aşağıdaki linkteki ip adresi ve portun bulunduğu kısma kendi IP adresinizi ve port numaranızı giriniz.

Örneğin kameranın ip adresi 192.168.43.214 ve port’u 81 ise (192.168.43.214:81) olarak yazılır.
http://192.168.43.214:81 Bu IP adresini kendinizin IP adres ve portuna göre değiştiriniz.

4-Linkin tamamını kopyalayarak Chrome tarayıcısındaki adres çubuğuna yapıştırınız ve enter tuşuna basınız.

5-Açılan “Kimlik Doğrulaması Gerekiyor” penceresindeki “Kullanıcı Adı” na admin ve “Şifre” ye admin yazıp “Giriş Yap” tuşuna basınız.
Not: Eğer Kameranızın kullanıcı adını veya şifresini değiştirdiyseniz, yeni kullanıcı adı ve şifresini girmeniz gerekir.

6-Açılan sayfada sırasıyla Ayarlar, Sesli Uyarı Ayarları ve Sesli Uyarı Dili segmelerine tıklayın. Sağdaki aşağı okuna tıklayın ve "Sessiz" i seçin. Ardından "Uygula" butonuna tklayın.

7-İşleminiz tamamlanmıştır.
Not: Kameranızı resetlediğinizde kameranız yeniden fabrika ayarlarına döneceğinden uyarı sesini tekrar kapatmanız gerekmektedir.

Lütfen web arayüzüne ulaşmak için aşağıdaki adımları takip ediniz.

1-Bilgisayar üzerinden GreenIPCam programını çalıştırınız. Cihazlarım bölümünde kameranızın üzerine gelip sağ tıklayınız. Konfigürasyon’a giriniz.

2-Ağ ayarları sekmesinden kameranızın IP ve portunu öğreniniz.
Örneğin IP adresimiz 192.168.1.57 ve http portumuzun 81 olduğunu varsayalım.

3-Chrome İnternet tarayıcınızda adres çubuğuna IP adresiniz:portunuzu yazıp, enter'a basınız. (mesela yukarıda verdiğimiz örnek için 192.168.1.57:81 yazmanız gerekiyor.)

4- Kullanıcı adı ve şifre bölümlerine “admin” yazınız. (eğer kameraya erişim şifrenizi değiştirdiyseniz, lütfen onu giriniz.)

Eğer ulaştığınız sayfanın sol üst köşesinde Greentech logosu var ise 5 ve 6. adımları tamamlamanıza gerek yoktur. Kamerayla ilgili ayarları ulaştığınız web arayüzünden yapabilirsiniz. Ancak ulaştığınız sayfanın sol üst köşesinde Greentech logosu yok ise lütfen 5 ve 6. adımları tamamlayarak web arayüzünü güncelleyiniz.

5- Açılan sayfadaki seçeneklerden “videostream mode(for FireFox)” seçiniz.

6- Sayfanın alt kısmında yer alan ingiliz anahtarı işaretine tıklayarak ayarlar menüsüne giriniz. Soldaki seçeneklerden User&Device Manage’a girip, Maintain’i seçiniz.

Aşağıdaki linkten indirdiğiniz zip klasörünün içindeki dosyayı masaüstüne aktarınız. Upgrade Device Embedded Web UI alanından Dosya Seç’i tıklayıp masaüstüne aktardığınız dosyayı yükleyiniz. Upgrade’e tıklayınız. 60 saniye bekleyiniz. Yeni web arayüzüne ulaşmış olacaksınız.

SD karta ses kaydı yapmak için web arayüzünü kullanmanız gerekmektedir. Bunun için lütfen 11. Soruyu inceleyiniz.
Ulaştığınız web arayüzünde üstteki menülerden “Ayarlar”’a giriniz. SD kart ayarlarından ses kaydını aktif duruma getiriniz.

Hareket algılayıcı hassasiyetinin çok yüksek olması(örn. 10) kameranın ışıktan veya çevresel faktörlerden etkilenerek hareket olmamasına rağmen alarm vermesine yol açar. Bu nedenle öncelikle hassasiyetini düşürünüz. Eğer sorununuz hala devam ediyor ise kamera varsayılan ayarlarda ses algılama sensörü aktif olarak gelmiş olabilir. Bu nedenle kamera hareket algılamasa dahi ses algıladığı için mailinize bildirim gelebilir. Ses algılama sensörünü kapatmak için web arayüzünü kullanmanız gerekmektedir. Bunun için lütfen 11. Soruyu inceleyiniz.
Ulaştığınız web arayüzünde üstteki menülerden “Ayarlar”’a giriniz. Alarm Ayarlarından Ses Hassasiyetini kapalı konuma getiriniz.

Telefonunuzu mobil erişim noktasına dönüştürerek kameranızın kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ikinci bir telefon kullanmanız gerekmektedir. Telefonunuzu mobil erişim noktasına dönüştürdükten sonra ikinci telefonu telefonunuzun ağına bağlayınız. P2PIPC uygulaması üzerinden sağ üst köşedeki +'ya basarak tek tuş'u seçiniz. Telefonunuzun wifi ağı SSID alanında gözükecektir. Ağın şifresini giriniz. XHA/WXH Yapılandırmayı Başlat seçeneklerinden cihazınıza uygun olanı seçiniz. Kurulumun geri kalanını kullanım kılavuzunda belirtildiği şekilde tamamlayınız.

Gmail uzantılı bir mail hesabına sahipseniz;

Gmail açıkken sağ üstte "Google uygulamaları" düğmesine tıklayıp "Hesabım (My Account)" ikonunu seçin.

Açılan pencerede "Oturum açma ve güvenlik" seçeneğine tıklayın.

Açılan sayfanın sonundaki "Hesaba erişimi olan uygulamalar" bölümünde "Daha az güvenli uygulamalara izin ver" seçeneğini aktif hale getiriniz.

Bu izni vermenize rağmen alarm mailleri gelmiyor ise şifrelemeyi SSL olarak değiştiriniz.

Yahoo uzantılı bir mail hesabına sahipseniz;

Sağ üstte hesabınızın üzerine geldiğinizde beliren kutudan Hesap Bilgileri'ne giriniz.

Hesap Güvenliği menüsünden "Daha az güvenli giriş yapan uygulamalara izin ver" seçeneğini aktif hale getiriniz.

Bağlı olduğunuz ağın upload veya download hızını http:/beta.speedtest.net/ adresinden GO'ya basarak öğrenebilirsiniz.

Uzaktan kameranızı görüntülemek istediğinizde aşağıdaki iki hız değerinin yeterli olması gerekir.

1. Kameranızın bağlı olduğu internet ağının upload hızının ve kapasitesinin yeterli olması gerekir. Eğer ağın upload hızı 1 Mbps'nin altında ise kesintisiz görüntü, 0.7 Mbps'nin altında ise hiç görüntü alamayabilirsiniz.

2. Görüntüleme yaptığınız cihazınızın bağlı olduğu internet ağının veya telefon operatörünüzün internetinin download hızının ve kapasitesinin yeterli olması gerekir. Eğer download hızı 4 Mbps'nin altında ise kesintisiz görüntü, 2 Mbps'nin altında ise hiç görüntü alamayabilirsiniz.

Yukarıda bahsedilen sorunları yaşamanızın birkaç sebebi olabilir. Lütfen aşağıdaki adımları tamamladığınızdan emin olunuz.

 • Kameranızın modeminize yeterince yakın olduğundan emin olunuz.
 • Kurulumu yaptığınız cep telefonunun/tabletin kamerayı bağlamak istediğiniz ağa bağlı olduğundan emin olunuz.
 • Wifi şifrenizi doğru girdiğinizden emin olunuz. Lütfen Yapılandırmayı Başlat’a basmadan önce Göster’e basıp şifreyi bir kez daha kontrol ediniz.
 • 70 saniye sonunda bulunan kameranızın üzerine basıp şifre alanına admin girdiğinizden emin olunuz.
 • 70 saniye sonunda "Arama Hatası" mesajı çıkmıyor ancak kamera ID'si de ekrana gelmiyor ise, ekranın en alt satırındaki "Arama" butonuna tekrar basınız.

Yukarıda belirtilen işlemlerin tamamını yapmanıza rağmen kurulumu gerçekleştiremiyorsanız çok büyük bir ihtimalle internet bağlantınızla ilgili bir sorun yaşamaktasınız. Kameranızı resetledikten sonra farklı bir ağ üzerinden veya cep telefonunuzu mobil erişim noktası yaparak kurulum yapmayı deneyiniz. Eğer telefonunuzu mobil erişim noktasına dönüştürerek telefonunuzun interneti üzerinden kurulum yapacak iseniz lütfen kamerayı önceden bağlamayı denediğiniz ağın kapalı olduğundan emin olunuz.Mobil erişim noktası ile kurulum yapmak için SSS 15. soruyu inceleyiniz.

Tarayıcınızın (Chrome, Internet Explorer veya Firefox) adres çubuğuna 192.168.1.1 adresini yazarak modeminizin arayüzüne giriniz.

Giriş için kullanacağınız kullanıcı adı ve şifre eğer değiştirmediyseniz modeminizin üzerinde yazar.

Her bir farklı marka modemin menüsü de farklı olduğundan diğer modeller yönergede italik olarak yazılmıştır.

 • A. Durum menüsüne tıkladığınızda açılan sayfanın “WAN” bölümünden IP Adresinizi öğreniniz.
 • A. Sistem Bilgisi menüsüne tıkladığınızda açılan sayfanın “WAN” bölümünden IP Adresinizi öğreniniz.
 • B. Tarayıcınızda yeni bir sekme açarak adres çubuğuna https://canyouseeme.org adresini yazınız. Açılan sayfada kullanmakta olduğunuz dış IP adresiniz gözükecektir.
 • C. A ve B şıklarında belirtilen IP adresleri aynı ise, modeminizde yapacağınız IP yönlendirmesi ile kameranızı dış ortamdan görüntülemeniz mümkün olabilecektir.

Bu işlem için gerekli olan kameranıza özel tanımlanacak bir DNS adresini öğrenmek ve yapılacak işlemler yönergesini edinmek için aşağıdaki linkten Servis Kayıt Formunu doldurmanız gerekmektedir. İki iş günü içerisinde bu bilgiler mail adresinize gönderilecektir.

Formdaki "Cihazla ilgili Şikayetiniz" alanına "Kameram için DNS adresi talep ediyorum" yazınız lütfen.

Birden fazla kameranız varsa, her kameranız için yeni bir form doldurmanız gerekir.

Eğer A ve B şıklarında belirtilen IP adresleri aynı değilse, servis sağlayıcınız size özel tekil bir dış IP tanımlamamış demektir. IP Yönlendirmesi ile kameralarınızı dış ortamdan görüntülemek mümkün olmayacaktır. Bu sorunun aşılabilmesinin bir yolu servis sağlayıcınızdan IP adresinizin “CGN bloğundan çıkarılması” nın talep edilmesi, diğer bir yolu da servis sağlayıcınızdan sabit bir IP satın alınmasıdır.

Bu iki IP adresi birbiri ile eşleştiği durumda port yönlendirme işlemine devam edebilirsiniz.